Korporativno (kompanijsko) pravo
Korporativno pravo, koje se naziva i poslovno pravo ili pravo kompanija, je skup regulativa koje reguliše prava, odnose i ponašanje pojedinaca i kompanija.
Obuhvata pravne prakse i teorije vezane za korporacije. Korporativno pravo se često bavi pitanjima koja direktno proizilaze iz životnog ciklusa korporacije, uključujući formiranje, finansiranje, upravljanje i raspuštanje. Ono reguliše način na koji korporacije, investitori, akcionari, direktori, zaposleni, povjerioci i drugi stejkholderi komuniciraju.
Nudimo usluge osnivanja i registracije za različite subjekte upisa: privredna društva, preduzetnici itd.
Naši profesionalni angažmani pokrivaju korporativno upravljanje, statusne sporove, komercijalne ugovore, insolventnost (stečaj) i postupke likvidacije. Takođe pružamo usluge osnivanja i registracije nevladinih organizacija.
Trgovačko pravo
Trgovačko pravo primjenjuje se na prava, odnose i ponašanje pojedinaca i privrednih društava (ovo pravo bavi se pitanjima privatnog i javnog prava).
Trgovinsko pravo pokriva domaću i međunarodnu trgovinu, odnos između principala i agenta, kopneni i morski prevoz, trgovačko brodarstvo, garancije i osiguranje, sigurnosne interese (kolaterale), prenosive instrumente, ugovore, partnerstva i još mnogo toga. Takođe reguliše korporativne ugovore, proizvodnju i prodaju robe široke potrošnje.
Poresko pravo
Nacionalni poreski sistem Crne Gore usklađen je sa poreskim sistemima zemalja EU i direktivama u pogledu vrsta poreza, metoda naplate i postupaka revizije. Sistem obuhvata direktne i indirektne poreze i karakteriše ga modernost, fleksibilnost i dosljednost. Poreske stope su konkurentne, stabilne i ne podliježu čestim promjenama.
Poreska reforma u Crnoj Gori otpočela je 2001. godine kroz izmjene poreskog zakonodavstva, sa ciljem usklađivanja sa standardima EU. Poreski sistem Crne Gore obuhvata akcize, carine, porez na dodatu vrijednost, porez na dobit pravnih lica, porez na dohodak građana, doprinose za obavezno socijalno osiguranje, poreze na nepokretnosti, poreze na promet nepokretnosti, poreze na premije osiguranja, poreze na korištenje i promet putničkih motornih vozila, plovila, aviona i dr. Pored toga, Crna Gora je potpisala više od 40 ugovora o sprječavanju dvostrukog oporezivanja prihoda i imovine.
Finansijsko pravo
Finansijsko pravo se odnosi na regulisanje osiguranja, komercijalnog bankarstva, tržišta kapitala i upravljanja investicijama. Od suštinskog je značaja za razumijevanje kreiranja i implementacije bankarskih i finansijskih propisa, kao i zakonskog okvira za finansije uopšte. Finansijsko pravo je značajan dio privrednog prava i značajan dio globalne ekonomije. Regulative koje se odnose na finansijske transakcije igraju ključnu ulogu u svakom pravnom poslu.
U Crnoj Gori, formiranje, upravljanje, poslovanje i nadzor nad radom finansijskih organizacija, uključujući banke, mikrokreditne finansijske institucije i kreditne unije, i nadzor nad poslovanjem u vezi sa kreditnim i garantnim poslovima, regulisani su zakonima i regulativama Centralne banke Crne Gore.
Pored toga, usluge koje se pružaju finansijskim organizacijama obuhvataju fiducijarne poslove, sklapanje finansijskih ugovora, vansudsku prodaju imovine, naplatu kredita u parničnom postupku, upravljanje potraživanjima u vezi sa problematičnom imovinom, savjetovanje o faktoringu i lizingu, savjetovanje o upravljanju rizicima i KYC/AML savjetovanje o riziku Nadalje, nude se i usluge registracije investicionih fondova, kompanija, brokera vrijednosnih papira i dilera.
Pravo stranih investicija
Crna Gora ima potencijal da privuče strane investicije zbog svog ekonomskog sistema fokusiranog na poslovanje, ekonomske slobode i monetarnu stabilnost. Vladina politika privatizacije privukla je mnoge strane investitore, uz jednak tretman crnogorskih i stranih investitora. Carinske i fiskalne podsticajne mjere uključuju potencijalna smanjenja poreza i oslobađanja za novoosnovane subjekte u određenim opštinama.
Sektori koji privlače najviše direktnih stranih investicija su turizam, nekretnine, energetika, telekomunikacije, bankarstvo i građevinarstvo. Zemlja privlači strane investitore zbog faktora kao što su jednaka prava za strane kompanije, konkurentan poreski sistem, postojanje kvalifikovane radne snage sa relativno niskim platama, upotrebe eura kao nacionalne valute, pojednostavljene procedure za osnivanje kompanija i njenog statusa stabilne demokratske NATO države.
Kancelarija pruža savjetodavne usluge za pregovore sa državnim agencijama za privatizaciju, pripremu dokumenata za procese privatizacije i druge povezane usluge.
Porodično i nasljedno pravo
Porodični zakon obuhvata brak, građanske zajednice, porodična partnerstva, razvod, poništenje, imovinske nagodbe, pitanja alimentacije, starateljstva nad djecom, izdržavanje djeteta, usvojenje, postupke zaštite djece u slučajevima zlostavljanja i zanemarivanja, postupke za utvrđivanje očinstva itd. Takođe se bavi pitanjima koja se odnose na nadležnost i priznavanje bračnih i starateljskih aranžmana u različitim jurisdikcijama.
Nasljeđe se, s druge strane, odnosi na pravi dio imovine umrlog lica, određen zakonima jurisdikcije u kojoj je umrli bio državljanin ili gdje je lice umrlo.
Stvarno pravo
Stvarno pravo se bavi vlasništvom i zakupom nepokretne i pokretne imovine. Obuhvaća zaključenje ugovora i akata koji se odnose na imovinska prava, uključujući zakupe, hipoteke, založna prava, koncesije, ugovore o izgradnji i zastupanje pred nadležnim organima.
Pravo intelektualne svojine
Intelektualno vlasništvo je kategorija imovine koja uključuje nematerijalne tvorevine ljudskog intelekta. Ono prvenstveno obuhvata autorska prava, patente i žigove. Takođe uključuje i druge vrste prava kao što su poslovne tajne, moralna prava itd. Umjetnička djela poput muzike i književnosti, kao i otkrića, izumi, riječi, fraze, simboli i dizajni, mogu biti zaštićeni kao intelektualno vlasništvo.
Glavna svrha zakona o intelektualnom vlasništvu je da podstakne stvaranje širokog spektra intelektualnih dobara. Da bi se to postiglo, zakon garantuje fizičkim i pravnim licima vlasnička prava na informacije i intelektualna dobra koja stvaraju, obično na ograničeni vremenski period. Ovo pruža ekonomski podsticaj za njihovo stvaranje, jer omogućava profitiranje od stvorenih intelektualnih dobara.
Kancelarija pruža usluge lokalne i međunarodne registracije i zaštite intelektualne svojine.
Parnični postupak
Parnični postupak utvrđuje pravila i standarde koje sudovi slijede prilikom odlučivanja u građanskim parnicama (za razliku od postupaka u krivično-pravnim stvarima). Građanska parnica nastaje kada se dvije ili više strana uplete u pravni spor tražeći novac ili drugu specifičnu radnju. Advokati specijalizovani za građanske parnice poznati su kao parničari. Oni zastupaju klijente u širokom spektru povezanih postupaka, uključujući i posredovanje pred agencijama za mirno rješavanje sporova. Arbitraža i medijacija (alternativno rješavanje sporova) su procesi koji pokušavaju da vode stranke ka nagodbi, bez troškova odlaska na sud. Pravila o parničnom postupku regulišu različite aspekte, uključujući način na koji se može pokrenuti parnica, vrsta postupka, vrste podnesaka itd.
Kancelarija pruža sve usluge iz domena vođenja parničnog postupka, bez obzira na nadležnost suda.
Krivični postupak
Krivično pravo je skup pravnih normi kojima se zabranjuje i sankcioniše protivpravno ponašanje. Krivični postupak predstavlja kompleksan skup procesnih pravila, koja se odnose na pretkrivični postupak, glavni pretres, žalbeni postupak itd. Advokati u krivičnom postupku pružaju usluge odbrane okrivljenog ili zastupanja oštećene strane, kako fizičkim tako i pravnim licima.
Radno pravo
Radno pravo uređuje odnose između zaposlenih, poslodavaca, sindikata i Vlade. Pravne usluge se pružaju u vezi sa pitanjima vezanim za radne odnose, internim propisima o radnim odnosima, raskidu ugovora i otkazima, kolektivnim ugovorima, sporovima u vezi sa zapošljavanjem, savetovanje za interne pravne službe poslodavaca itd.
Pravo o strancima
Za vrijeme kretanja, boravka i rada u Crnoj Gori, strano lice je dužno da postupa u skladu sa propisima koji važe u Crnoj Gori i odlukama nadležnih državnih organa.
Prema Zakonu o strancima, strani državljanin je svaki državljanin druge države ili lice bez državljanstva. Lice bez državljanstva je stranac koga nijedan narod ne smatra svojim državljaninom po svom zakonodavstvu ili odredbama ratifikovanih međunarodnih ugovora. Stranci mogu raditi u Crnoj Gori u skladu sa Zakonom o strancima i Zakonom o radu. Uslov za zapošljavanje stranog lica je posjedovanje radne dozvole. Stranac sa radnom dozvolom ima jednak status kao i crnogorski državljanin u pogledu nezaposlenosti i prava iz radnog odnosa.
Kancelarija pruža usluge vezane za zapošljavanje stranaca (dozvole, odobrenja), privremeni boravak itd.